Zasady organizacji pracy Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 339 w Warszawie w trybie stacjonarnym w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Zasady organizacji pracy Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 339 w Warszawie
w trybie stacjonarnym w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Dezynfekcja | – przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym. |
Dystans | – minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m. |
Higiena | – częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust. |
Maseczka | – w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu. |
Wietrzenie | – przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć. |
I Organizacja zajęć
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności powinni umyć ręce wodą z mydłem.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
- Osoby z zewnątrz (bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej) przebywają na terenie szkoły tylko w sytuacjach gdy jest to konieczne. Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.
- Wychowawcy klasy/grupy świetlicowej ustalają sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia.
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), jest odizolowane w odrębnym pomieszczeniu (pokój nr 137D lub nr 111B). Rodzice/opiekunowie są niezwłocznie powiadamiani o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
- Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Dzieci nie udostępniają swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka dbają o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki.
- Uczniowie korzystają z szatni z zachowaniem zasady, że w boksie może przebywać jednocześnie do 5 uczniów. Pozostali czekają przed boksem, starając się zachować zasady dystansu społecznego.
- W szatni, tak jak w pozostałych częściach wspólnych, uczniowie przebywają w maseczkach lub przyłbicach osłaniających usta i nos. Uczniowie starają się przebywać w szatni jak najkrócej.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe w świetlicy szkolnej lub, jeśli istnieje taka konieczność, w innych salach dydaktycznych zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie świetlicy (załącznik nr 1).
- Korzystanie z gabinetów, w których odbywają się zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej i zajęcia rewalidacyjne możliwe jest z uwzględnieniem dwudniowego okresu kwarantanny dla pomocy używanych podczas zajęć, które nie nadają się do dezynfekcji lub z wykorzystaniem pomocy, które są po każdym użyciu dezynfekowane. Uczniowie nie dotykają żadnych pomocy poza wybranymi przez specjalistę.
- Zajęcia pozalekcyjne organizowane są w szkole przed i po zakończeniu zajęć obowiązkowych szkoły z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.
- Korzystanie z biblioteki szkolnej możliwe jest na zasadach określonych w regulaminie korzystania z biblioteki w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 339 im. Raoula Wallenberga w Warszawie w okresie zagrożenia epidemicznego (załącznik nr 2), uwzględniających dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów wypożyczanych w bibliotece.
- Zajęcia oferowane uczniom na terenie budynku szkolnego przez firmy zewnętrzne odbywają się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa określonych w niniejszym dokumencie.
- Uczniowie powinni regularnie myć ręce wodą z mydłem, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (najlepiej chirurgicznej).
II Organizacja pracy szkoły
1.Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z klas:
- 3b, 3c spędzają przerwy na placu zabaw lub na korytarzu przy sali rehabilitacyjnej,
- 1a, 1b, 1c, 2c spędzają przerwy na boisku szkolnym lub w części A korytarza,
- 2a, 3a, 2b spędzają czas na boisku szkolnym lub w części B korytarza.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w miarę możliwości będą rozpoczynały i kończyły przerwy w różnym czasie, aby ograniczyć liczbę dzieci na korytarzu.
2.Uczniowie z klas IV – VIII spędzają przerwy, w miarę możliwości, na terenie wokół szkoły lub na patio. Podczas przerw spędzanych na korytarzach szkolnych (na korytarzu w rejonie swojej klasy lub na forum) są zobowiązani do zakładania maseczek zakrywających usta i nos.
- Zalecamy uczniowie klas starszych przebywającym na pierwszym piętrze korzystanie z klatki schodowej od strony forum, a uczniom przebywającym na drugim piętrze korzystanie z klatki schodowej od strony wejścia przy sali gimnastycznej.
4.Zajęcia dla każdego oddziału odbywają się w jednej sali, każdy uczeń zajmuje przez cały czas jedną i tę samą ławkę. W szczególnych przypadkach uczniowie przechodzą do innej sali (pracownia fizyczna, pracownia chemiczna, pracownia plastyczna, pracownia artystyczna – „Studio wyobraźni”). W związku z podziałem uczniów na grupy na lekcjach języków obcych część uczniów zmieni salę. W takich sytuacjach stoliki i powierzchnie dotykowe są dezynfekowane przez nauczycieli.
- W wypadku wykorzystania (na zajęcia indywidualne lub z małą grupą) sali lekcyjnej uczniów, którzy opuścili ją na jedną godzinę lub stolików na forum, nauczyciel dezynfekuje blaty i krzesła, które będą wykorzystywane. Dezynfekcję powtarza się przed opuszczeniem sali/forum.
- Uczniowie po zajęciu miejsca w sali lekcyjnej mogą zdjąć maseczki.
8.Bezpośrednie kontakty uczniów na lekcjach i zajęciach są minimalizowane (np. lekcje wf bez sportów kontaktowych).
9.Sale lekcyjne oraz części wspólne są wietrzone co najmniej raz na godzinę.
III Przygotowywanie i wydawanie posiłków
- Korzystanie z dystrybutorów wody przez uczniów odbywa się wyłącznie pod nadzorem nauczyciela lub wychowawcy świetlicy.
- Pracownicy kuchni zachowują zasady zamieszczone w regulaminie organizacji żywienia w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 339 im. Raoula Wallenberga w Warszawie (załącznik nr 3).
IV Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
- Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępne na stronach gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa są na bieżąco odczytywane a zalecenia i rekomendacje wdrażane.