Szanowni Państwo,
poniżej przedstawiamy ważne informacje dotyczące tegorocznego egzaminu ósmoklasisty
w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 339 im. Raoula Wallenberga w Warszawie:
- Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku przeprowadzany jest na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych
w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 lipca 2022 r. i sprawdza w jakim stopniu uczniowie spełniają te wymagania.
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2024
TERMIN GŁÓWNY
– 14 maja 2024 (wtorek) godz. 9.00 – język polski
– 15 maja 2024 (środa) godz. 9.00 – matematyka
– 16 maja 2024 (czwartek) godz. 9.00 – język angielski
TERMIN DODATKOWY
– 10 czerwca 2024 (poniedziałek) godz. 9.00 – język polski:
– 11 czerwca 2024 (wtorek) godz. 9.00 – matematyka
– 11 czerwca 2024 (środa) godz. 9.00 – język angielski
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
– z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu z danego przedmiotu w terminie głównym ;
– przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty w terminie głównym
(również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się
w naszej szkole.
CZAS TRWANIA EGZAMINU
- Czas trwania egzaminu w terminie głównym i dodatkowym jest taki sam.
EGZAMIN STANDARDOWY
język polski – czas trwania 120 min.
matematyka – czas trwania 100 min.
język angielski – czas trwania 90 min.
Do czasu egzaminu nie wlicza się:
– 5 minut przeznaczonych na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi w wypadku egzaminu z języka polskiego,
– 5 minut przeznaczonych na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi
i na kartę rozwiązań zadań otwartych w wypadku egzaminu z matematyki.
– 10 minut przeznaczonych na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi
i na kartę rozwiązań zadań otwartych w wypadku egzaminu z języka angielskiego.
EGZAMIN W WYDŁUŻONYM CZASIE
Uczniowie, którym Rada Pedagogiczna przyznała takie uprawnienie na podstawie opinii psychologicznej lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub zaświadczenia lekarskiego, mają przedłużony czas zdawania egzaminu:
– z języka polskiego: nie więcej niż o 60 min. (do 180 min.)
– z matematyki: nie więcej niż o 50 min. (do 150 min.)
– z języka obcego nowożytnego: nie więcej niż o 45 min. (do 135 min.)
Wydłużenie czasu dotyczy TYLKO arkusza standardowego (O-100). Czas pracy z arkuszami dostosowanymi do rodzaju niepełnosprawności (O-200 i O-C00,) zapisany na stronie tytułowej, uwzględnia ww. przedłużenie.
EGZAMIN Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO
- W Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 339 do egzaminu ósmoklasisty można przystąpić z języka angielskiego lub hiszpańskiego tj. z języków, których uczniowie uczą się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Nie dotyczy to uczniów – uchodźców z Ukrainy, którzy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 października 2022 r. (Dz. U. z 2022, poz. 2103) mogą przystąpić do egzaminu z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
- Uczniowie mogą zadeklarować zdawanie języka nauczanego w szkole jako drugi (języka hiszpańskiego) ale muszą przyjąć do wiadomości, że zadania egzaminacyjne na egzaminie z każdego języka odnoszą się do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 lipca 2022 (Dz. U. z 2022 poz. 1591) i odpowiadają poziomowi A2 w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
- Uczniowie mają możliwość zmiany deklaracji dotyczącej zdawania języka obcego do 14 lutego 2024 r.
LAUREACI I FINALIŚCI
- Laureat i finalista olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu.
- Zwolnienie następuje na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia tytułu odpowiednio laureata konkursu lub olimpiady albo finalisty olimpiady. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącej/przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (dyrektorowi szkoły) do 10 maja 2024 r..
- Informację o zmianie języka obcego w przypadku laureatów i finalistów należy przekazać przewodniczącej/przewodniczącemu Zespołu Egzaminacyjnego (dyrektorowi szkoły) najpóźniej do 6 maja 2024 r.
DOSTOSOWANIA WARUNKÓW I FORMY EGZAMINU
- Uczniowie, których rodzice złożyli dokumenty potwierdzające prawo do dostosowań do 16 października 2023 r., a do 24 listopada 2023 r. wyrazili pisemną zgodę na skorzystanie z dostosowań proponowanych przez Radę Pedagogiczną Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 339, na podstawie ww. dokumentów, są uprawnieni do dostosowania warunków i formy egzaminu.
- Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 339 wskazała niżej wymienione dostosowania warunków i formy tegorocznego egzaminu:
– dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się – wydłużony czas pracy z arkuszem egzaminacyjnym (arkusz standardowy O-100, płyty CD do języka angielskiego standardowe), dostosowane kryteria oceniania, zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi, zapisywanie odpowiedzi na komputerze,
– dla uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera – arkusz dla zdających z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera (O-200, płyta CD do języka angielskiego dostosowana do arkusza O-200), dostosowane miejsce pracy, a także – dla osób tego wymagających – obecność nauczyciela do kontaktu ze zdającym, osobna sala, nauczyciel wspomagający w pisaniu i czytaniu,
– dla uczniów – cudzoziemców – na egzaminie z języka polskiego i matematyki – arkusz dla ucznia – cudzoziemca (arkusz O-C00), możliwość korzystania ze słownika polsko ukraińskiego i ukraińsko – polskiego. Na egzaminie z języka angielskiego – bez dostosowań.
PRZED EGZAMINEM
- Każdego dnia egzaminu uczniowie stawiają się do szkoły do godz. 8.30 i zbierają się na szkolnym forum.
- Informacja dla uczniów dotycząca sal, w których przystąpią do egzaminu, będzie udostępniona na tablicy na forum szkolnym.
- Rzeczy osobiste (torby, plecaki, okrycia wierzchnie, urządzenia teleinformacyjne) zostawiają w sekretariacie. Urządzenia teleinformacyjne to urządzenia wyposażone w technologie umożliwiające łączenie się z innymi urządzeniami oraz z internetem.
WNOSZENIE URZĄDZEŃ TELEINFORMACYJNYCH NA SALĘ EGZAMINACYJNĄ I KORZYSTANIE Z NICH JEST ZABRONIONE I MOŻE SKUTKOWAĆ UNIEWAŻNIENIEM EGZAMINU.
- Zdający powinni mieć przy sobie ważną legitymację uczniowską lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i z numerem PESEL.
- Od ok. 8.30 do ok. 8.55 wszyscy przewodniczący Zespołów Nadzorujących w obecności co najmniej jednego zdającego stwierdzają nienaruszenie przesyłek z OKE, pobierają od przewodniczącej/przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (dyrektora szkoły) materiały egzaminacyjne i przenoszą je do sali egzaminacyjnej.
- O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącą Zespołu Nadzorującego (ok. godz. 8.45), przed wejściem na salę, zdający losuje numer stolika, przy którym będzie pracować. Uczniowie wchodzą na salę pojedynczo i otrzymują koperty zawierające naklejki z indywidualnym kodem ucznia oraz z numerem PESEL przekazane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
- W przypadku stwierdzenia błędu w numerze PESEL na naklejkach otrzymanych przy wejściu na salę, zdający oddaje je Zespołowi Nadzorującemu. Przewodnicząca/przewodniczący Zespołu Nadzorującego wpisze prawidłowy numer PESEL odręcznie w miejscach przeznaczonych na naklejkę.
- W przypadku niezgodności kodu arkusza na naklejce i na stronie tytułowej arkusza, przewodnicząca/przewodniczący Zespołu Nadzorującego sprawdza czy danemu uczniowi wydany został arkusz w odpowiedniej formie. Jeżeli zdający otrzymał właściwy arkusz (np. O-200), a błąd występuje na naklejce (np. wydrukowany jest na niej kod O-400) – przewodnicząca/przewodniczący ZN nakleja naklejkę, przekreśla na niej błędny kod i wpisuje właściwy, a zaistniałą nieprawidłowość odnotowuje w protokole. W przypadku otrzymania niewłaściwego arkusza, zdającemu zostanie wymieniony arkusz we właściwej formie.
- Od ok. godz. 8.55 do 9.00 przewodnicząca/przewodniczący ZN przekazują zdającym informacje dotyczące zasad zachowania na egzaminie :
– praca z arkuszem rozpoczyna się po otrzymaniu pozwolenia od przewodniczącego ZN (po zapisaniu czasu rozpoczęcia i zakończenia egzaminu na tablicy),
– w czasie egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali,
– w przypadku konieczności wyjścia z sali (np. do toalety) uczeń podnosi rękę, a po uzyskaniu zgody przewodniczącej ZN zostawia zamknięty arkusz na swoim stoliku i w ciszy wychodzi z sali egzaminacyjnej do wyznaczonej toalety. Czas nieobecności ucznia przewodnicząca ZN odnotowuje w protokole przebiegu egzaminu.
- O godzinie określonej w „Harmonogramie egzaminu ósmoklasisty”, t.j. o godz. 9.00, członkowie ZN rozdają zdającym arkusze egzaminacyjne.
- Po rozdaniu arkuszy przewodnicząca ZN informuje zdających o obowiązku:
– SAMODZIELNEGO ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH,
– zapoznania się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej i drugiej stronie arkusza egzaminacyjnego,
– zwrócenia szczególnej uwagi na sposób zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz korygowania błędów
zamieszczony w instrukcji,
– sprawdzenia poprawności numeru PESEL na naklejce, o ile zdający nie zrobili tego po wejściu do sali oraz sprawdzenie zgodności kodu arkusza z kodem na naklejkach,
– sprawdzenia kompletności arkusza (należy sprawdzić czy arkusz zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony, czy arkusz zawiera kartę odpowiedzi z języka polskiego, z matematyki kartę odpowiedzi i kartę rozwiązań zadań otwartych zawierającą 8 stron oraz z języka angielskiego kartę odpowiedzi i kartę rozwiązań zadań otwartych zawierającą 4 strony),
- Braki w arkuszach egzaminacyjnych zdający zgłaszają przewodniczącej/przewodniczącemu ZN.
- Przewodnicząca/przewodniczący ZN informuje o tym, że:
– na 10 minut przed zakończeniem egzaminu członek ZN przypomni o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
– po zakończeniu pracy z arkuszem będzie dodatkowe 5 minut przeznaczone na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi z języka polskiego, na kartę odpowiedzi i na kartę rozwiązań zadań otwartych z matematyki oraz 10 minut na przeniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi i na kartę rozwiązań zadań otwartych z języka angielskiego (dla zdających, którzy mają obowiązek przenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi).
- Przewodnicząca/przewodniczący ZN przypomina, kto ze zdających ma obowiązek samodzielnie zakodować arkusz i zaznaczyć odpowiedzi na karcie.
- Przewodnicząca/przewodniczący poleca wyrwanie kart rozwiązań zadań otwartych ze środka arkuszy z matematyki i języka angielskiego.
- Zdający, którzy mają taki obowiązek, kodują arkusze egzaminacyjne, karty odpowiedzi.
- Członkowie ZN mogą udzielać odpowiedzi na pytania związane wyłącznie z kodowaniem arkusza i instrukcją dla zdającego. NIE MOGĄ UDZIELAĆ ŻADNYCH WYJAŚNIEŃ DOTYCZĄCYCH ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH.
- Osoby spóźnione nie będą wpuszczone do sali egzaminacyjnej po godz. 9.00 t.j. po rozdaniu arkuszy.
W uzasadnionych przypadkach przewodnicząca/przewodniczący ZE (dyrektor szkoły) podejmuje decyzję o wpuszczeniu osoby spóźnionej na salę, nie później jednak niż do zakończenia czynności organizacyjnych. Uczniowie spóźnieni nie losują numeru stolika – miejsce do pracy wskazuje im przewodnicząca/przewodniczący ZN. Uczniowie spóźnieni zapoznają się z instrukcją dla zdającego zamieszczoną na pierwszej i drugiej stronie arkusza, Sprawdzają czy arkusz jest kompletny i zawiera kolejno ponumerowane strony. Uczniowie spóźnieni kończą pracę z arkuszem o czasie napisanym na tablicy – tak jak inni zdający.
MATERIAŁY I PRZYBORY POMOCNICZE NA EGZAMINIE
- Zgodnie z Komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 17 sierpnia 2023 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 roku uczniowie powinni mieć:
– długopis z czarnym wkładem lub pióro z czarnym atramentem na wszystkie części egzaminu,
– linijkę na egzamin z matematyki,
(zapasowe długopisy i linijki znajdują się w sekretariacie szkoły)
- Zdający powinni mieć legitymację szkolną lub dokument tożsamości z numerem PESEL i ze zdjęciem,
PONADTO:
- Osoby chore mogą także wnieść leki i urządzenia medyczne, o ile zgłosiły to wcześniej Przewodniczącej/przewodniczącemu Zespołu Egzaminacyjnego.
- Zdający mogą wnieść małą butelkę wody, która będzie stała na podłodze przy stoliku, żeby nie zniszczyć arkusza egzaminacyjnego.
NIE WOLNO:
- Wnosić na salę i korzystać z kalkulatora podczas egzaminu (z wyjątkiem osób, u których stwierdzono dyskalkulię).
- Wnosić na salę i korzystać ze słowników podczas egzaminu, z wyjątkiem cudzoziemców, którym przyznano taką formę dostosowania.
- Korzystać z długopisów ścieralnych/zmazywalnych.
- Korzystać z ołówka. Rysunki należy wykonać długopisem/piórem.
- Wnosić na salę i korzystać z urządzeń teleinformacyjnych.
WNOSZENIE URZĄDZEŃ TELEINFORMACYJNYCH NA SALĘ EGZAMINACYJNĄ I KORZYSTANIE Z NICH JEST ZABRONIONE I MOŻE SKUTKOWAĆ UNIEWAŻNIENIEM EGZAMINU.
KODOWANIE ARKUSZA EGZAMINACYJNEGO
- Arkusz egzaminacyjny koduje się poprzez umieszczenie indywidualnego kodu ucznia oraz numeru PESEL w wyznaczonych miejscach, t.j. na stronie tytułowej i na karcie odpowiedzi w przypadku języka polskiego a w przypadku matematyki i języka angielskiego – na stronie tytułowej, na kartach odpowiedzi i na wskazanych stronach kart rozwiązań zadań otwartych.
- Przed rozpoczęciem egzaminu członkowie ZN sprawdzą poprawność zakodowania arkuszy.
- W przypadku uczniów korzystających z arkuszy dostosowanych O-200, O-C00, uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, kodowanie wykonują członkowie ZN. Arkusze dostosowane nie zawierają karty rozwiązań zadań otwartych.
- ZDAJĄCY NIE PODPISUJĄ ARKUSZY EGZAMINACYJNYCH IMIENIEM I NAZWISKIEM.
PRZEBIEG EGZAMINU
- Po zakończeniu czynności organizacyjnych i kodowania arkuszy (ok. godz. 9.05) przewodnicząca/przewodniczący Zespołu Nadzorującego zapisuje w widocznym miejscu faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu i poleca zdającym otworzyć arkusze.
- W przypadku egzaminu z języka angielskiego, po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie płyty CD, na której oprócz tekstów egzaminacyjnych, nagrane są instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań, przerwy na zapoznanie się z ich treścią oraz przerwy przeznaczone na rozwiązanie poszczególnych zadań.
- W czasie trwania egzaminu w sali egzaminacyjnej mogą przebywać jedynie zdający, członkowie ZN oraz obserwatorzy.
- Członkowie Zespołu Nadzorującego i obserwatorzy mogą poruszać się po sali w celu monitorowania przebiegu egzaminu, nie przeszkadzając zdającym i bez zaglądania do prac zdających.
- Jeśli uczeń zakończył pracę z arkuszem przed wyznaczonym czasem, zamyka arkusz i odkłada na brzeg stolika, podnosi rękę, sygnalizując zakończenie pracy. Członek ZN sprawdza czy uczeń przeniósł odpowiedzi na kartę odpowiedzi lub na kartę odpowiedzi i kartę rozwiązań zadań otwartych (nie dotyczy uczniów uprawnionych do nieprzenoszenia). Po uzyskaniu pozwolenia na opuszczenie sali, uczeń wychodzi w ciszy, nie zakłócając pracy innym.
- Na 10 min. przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem przewodnicząca/przewodniczący ZN przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi i na karcie rozwiązań zadań otwartych. Obowiązek ten nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, niepełnosprawnych ruchowo oraz korzystających z arkuszy dostosowanych do rodzaju niepełnosprawności oraz korzystających z pomocy nauczyciela wspomagającego w czytaniu i/lub pisaniu.
OBSERWATORZY
- Obserwatorami egzaminu ósmoklasisty mogą być:
– delegowani pracownicy ministerstwa obsługującego ministra właściwego ds. oświaty i wychowania,
– delegowani przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej
w Warszawie,
– delegowani przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę, szkoły wyższej, placówki doskonalenia nauczycieli i poradni psychologiczno – pedagogicznych w tym poradni specjalistycznych posiadający upoważnienie dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.
- Obserwator nie uczestniczy w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty (nie jest członkiem Zespołu Nadzorującego).
- Obserwator może zgłosić się do szkoły w dowolnym czasie przed lub w trakcie egzaminu. Dyrektor umożliwia obserwatorowi przeprowadzenie obserwacji.
- Obserwator ma prawo w czasie egzaminu opuścić salę egzaminacyjną i przejść do innej sali egzaminacyjnej i tam przeprowadzić obserwację. Czynności te wykonuje nie zakłócając pracy zdającym.
- Obserwator potwierdza swoją obecność na egzaminie podpisem w odpowiednich miejscach protokołu przebiegu egzaminu.
UNIEWAŻNIENIE EGZAMINU W CZASIE JEGO TRWANIA
- W przypadku stwierdzenia:
– niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych,
– wniesienia lub korzystania z urządzenia telekomunikacyjnego lub przyborów i materiałów
pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach,
– zakłócania przez zdającego przebiegu egzaminu utrudniając pracę innym zdającym
Przewodnicząca/przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) przerywa i unieważnia egzamin z danego przedmiotu. Taki uczeń przystępuje ponownie do tego zakresu egzaminu w terminie dodatkowym.
- Przewodnicząca/przewodniczący ZE (dyrektor szkoły) niezwłocznie zawiadamia rodziców (prawnych opiekunów) o unieważnieniu danego zakresu egzaminu wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem przyczyn oraz informuje o dalszym sposobie postępowania.
- Jeżeli unieważnienie z jednej z przyczyn wymienionych powyżej nastąpiło w przypadku przedmiotu zdawanego
w terminie dodatkowym, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie ustali wynik tego zakresu jako „0%”.
PO EGZAMINIE
- Po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem przewodnicząca/przewodniczący ZN:
– informuje zdających o zakończeniu pracy,
– wyznacza dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez zdających odpowiedzi:
na kartę odpowiedzi w przypadku języka polskiego
na kartę odpowiedzi i kartę rozwiązań zadań otwartych w przypadku matematyki
– wyznacza dodatkowe 10 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez zdających odpowiedzi na kartę odpowiedzi i kartę rozwiązań zadań otwartych (dotyczy zdających, którzy mają ten obowiązek). ZAZNACZENIA NA KARTACH ODPOWIEDZI SĄ PODSTAWĄ OCENY EGZAMINU.
– obowiązek przeniesienia odpowiedzi na kartę rozwiązań zadań otwartych mają wszyscy zdający
– poleca członkom ZN kontrolę czynności wykonywanych przez zdających,
– poleca, po upływie dodatkowych 5 lub 10 minut, zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
- Uczeń, który nie zdążył przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi zgłasza to ZN.
- Członkowie ZN upewniają się, że wszyscy uczniowie, którzy mają obowiązek przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, wykonali to. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w okręgowej komisji egzaminacyjnej czytane są wyłącznie karty odpowiedzi a do sprawdzenia zadań otwartych służą wyłącznie karty rozwiązań zadań otwartych.
- Członkowie ZN w obecności zdających zbierają zeszyty zadań egzaminacyjnych z nieoderwanymi kartami odpowiedzi i sprawdzają czy wszystkie materiały zostały zwrócone.
- Przewodnicząca/przewodniczący ZN zezwala zdającym opuścić salę egzaminacyjną z wyjątkiem jednego ucznia, który jest obecny podczas pakowania materiałów do bezpiecznych kopert.
UNIEWAŻNIENIE EGZAMINU PO EGZAMINIE
- Unieważnienie egzaminu z danego przedmiotu może nastąpić z powodu:
– stwierdzenia podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej przez egzaminatora niesamodzielnego rozwiązania zadania lub zadań przez ucznia lub występowania w pracy egzaminacyjnej jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnienie rozwiązań innemu uczniowi lub korzystanie z rozwiązań innego ucznia,
– zgłoszenia przez rodziców zdającego uzasadnionych zastrzeżeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty,
– zaistnienia okoliczności prowadzących do naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty,
– niemożności ustalenia wyników danego przedmiotu egzaminu ósmoklasisty z powodu zaginięcia lub zniszczenia pracy egzaminacyjnej.
W ww. przypadkach egzamin unieważnia dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
- W przypadku unieważnienia z powodu:
– stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań,
– występowania w pracy egzaminacyjnej ucznia jednoznacznych sformułowań wskazujących udostępnienie rozwiązania innemu uczniowi lub korzystania z rozwiązań innego ucznia
rodzice mają prawo złożyć wniosek do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wgląd do dokumentacji, na podstawie której unieważniono dany egzamin w ciągu 2 dni roboczych od otrzymania pisemnej informacji
o unieważnieniu.
- W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, rodzice mają prawo zgłosić te zastrzeżenia wraz z uzasadnieniem do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie w terminie 2 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu z danego przedmiotu.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów , dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej może unieważnić egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu i zarządzić jego ponowne przeprowadzenie jeśli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik egzaminu.
- Unieważnienie może dotyczyć zarówno zgłaszającego zastrzeżenie jak i innych zdających (np. wszystkich piszących w danej sali).
- W przypadku niemożności ustalenia wyników egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu z powodu zniszczenia lub zaginięcia pracy egzaminacyjnej dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważnia egzamin i zarządza ponowne jego przeprowadzenie. Termin ponownego egzaminu ustala dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
- We wszystkich przypadkach szkoła służy pomocą przy załatwianiu czynności formalnych.
WYNIKI EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 3 lipca 2024 r. poprzez Zintegrowany Interfejs Ucznia (ZIU) na stronie www.wyniki.edu.pl. Loginy i hasła do ZIU wydane będą 21 czerwca 2024 r. razem ze świadectwem ukończenia szkoły.
- Zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 3 lipca 2024 r.
WGLĄD DO SPRAWDZONEJ PRACY EGZAMINACYJNEJ
- Uczeń i rodzice ucznia mają prawo do wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia
w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w terminie 6 miesięcy od dnia udostępnienia przez OKE wyników egzaminu w ZIU, tj. od 3 lipca 2024 do 3 stycznia 2025 r.
- Nie dopuszcza się możliwości dokonywania wglądu przez pełnomocnika lub z udziałem pełnomocnika albo innej osoby wskazanej przez rodziców zdającego.
- Wnioski o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej drogą elektroniczną, faksem, pocztą lub osobiście od dnia udostępnienia przez OKE informacji o wynikach (tj. od 3 lipca 2024 r.).
- Formularz wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej stanowi załącznik nr 16a do Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty obowiązującej w roku szkolnym 2023/2024.
- Rodzice mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikacją sumy punktów (załącznik 16b). Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu.
- Jeżeli w wyniku weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowe wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz anuluje dotychczasowe zaświadczenia. Rozstrzygnięcie dyrektora OKE jest ostateczne.
- Dokładne informacje o trybie i zasadach wglądu do pracy egzaminacyjnej oraz weryfikacji sumy punktów można znaleźć na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (www.oke.waw.pl) lub Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl).
INFORMACJE O EGZAMINIE
- Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl) lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (www.oke.waw.pl) w zakładkach dotyczących egzaminu ósmoklasisty dostępne są:
– informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku 2018/2019 oraz aneksy do tych informatorów obowiązujące wyłącznie w roku szkolnym 2023/2024,
– przykładowe arkusze egzaminacyjne,
– arkusze egzaminu próbnego
– zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych
– arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019 – 2023.
- Ponadto na tych stronach znajdują się:
– Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2023/2024,
– Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2024 roku
– Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024,
– Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 17 sierpnia 2023 r. o przyborach wymaganych na egzaminie.