Szkolny Dzień Ziemi – seminarium naukowe

    

Szkolny Dzień Ziemi

  

Od 2000 roku organizujemy Szkolny Dzień Ziemi – seminarium naukowe.  Pomysłodawczynią tego wydarzenia była pani Beata Milewska- Kamińska, nauczycielka biologii w naszej szkole. Podczas Szkolnego Dnia Ziemi następuje rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego „Moja przygoda z przyrodą”, który od 2014 jest im. Beaty Milewskiej – Kamińskiej.

W konkursie  biorą udział uczniowie i  pracownicy szkoły. Co roku do fotografowania inspiruje nas  inny i zawsze ciekawy temat, np. 

– „Wiosna, ach to ty – czyli szukamy śladów wiosny w przyrodzie”

– „Obszary i obiekty chronione Warszawy i okolicy” 

– „Niemi świadkowie naszej historii, czyli obiekty przyrodnicze istniejące 100 lat temu”

– „Płynie Wisła płynie.., czyli najpiękniejsze zakątki doliny Wisły w Warszawie i okolicy miasta”

– „Nasi bracia mniejsi, czyli dzikie zwierzęta Warszawy i okolicy”

W ramach Szkolnego Dnia Ziemi odbywają  się spotkania z ciekawymi osobami, których pasją jest poznawanie świata i dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.

 

           Naszymi gośćmi specjalnymi byli:

pani Elżbieta Dzikowska

pani Monika Witkowska 

pan Wojciech Surdziel

dr  Maciej Kałaska

pan Andrzej Misiuk   

dr Grzegorz Soszka

wolontariusze Fundacji Sue Ryder.

          Wiele emocji wywołuje  Międzyklasowy Konkurs Wiedzy Przyrodniczej, podczas którego uczniowie sprawdzają swoją wiedzę z biologii, chemii, fizyki i geografii.  Uczniowie rywalizują w dwóch kategoriach (klasy: 4-6) oraz  ( klasy: 7- 8).

Podczas obchodów Szkolnego Dnia Ziemi podsumowujemy efekty realizacji projektów z zakresu edukacji ekologicznej, organizujemy konkursy wiedzy  oraz gościmy ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, dziennikarzy, podróżników, ekologów. Wyniki prac projektowych o charakterze  badawczym nasi uczniowie wielokrotnie prezentowali na Seminariach Naukowych Uczniów Warszawskich i Mokotowskich Gimnazjów oraz Dzielnicowych Szkolnych Dniach Ziemi. Ich prace i prezentacje spotykały się z uznaniem, były nagradzane i wyróżniane.